Filozofia - metoda doskonalenia się

Filozofia - metoda doskonalenia siÄ™

Filozofia - metoda doskonalenia siÄ™
autorem artykułu jest Adam Topor

Kto czyta nie błądzi

Otwierasz na ten przykÅ‚ad "Dialogi Konfucjusza", ujrzysz, że każdy akapit skÅ‚ada siÄ™ zaledwie z kilku zwrotów pomiÄ™dzy którymi tak na zdrowy rozsÄ…dek potencjalnego czytajÄ…cego nie ma żadnego zwiÄ…zku. Teraz spójrzmy na wykÅ‚ady filozofii LaoTze, a różnica bÄ™dzie kolosalna.

LaoTze w swoich wykÅ‚adach używa okoÅ‚o piÄ™ciu tysiÄ™cy sÅ‚ów i miÄ™dzy tymi sÅ‚owami znajduje siÄ™ jego caÅ‚a filozofia. Czytelnik nie przyzwyczajony (nawet jeÅ›li jest zainteresowany tematem) do skomplikowanego przekazu treÅ›ci nie potrafi zrozumieć O co tu chodzi! . Na nic siÄ™ zdaje szczegóÅ‚owa argumentacja jej naukowej i wartoÅ›ciowej zawartoÅ›ci. Czy myÅ›lisz, że brak zwiÄ…zków jest cechÄ… samej myÅ›li jakÄ… filozofowie pragnÄ… przekazać hm... Gdyby tak byÅ‚o to nie istniaÅ‚aby specyfika filozofii chiÅ„skiej, zresztÄ… czy niepowiÄ…zane myÅ›li zasÅ‚ugujÄ… na miano filozofii?
 
PokusiÅ‚bym siÄ™ o stwierdzenie, iż pozorny brak zwiÄ…zków w treÅ›ci chiÅ„skich pism filozoficznych moze wynikać z faktu, iż nie sÄ… one oficjalnymi dzieÅ‚ami filozoficznymi. Spójrz jak to wyglÄ…da w tradycji chiÅ„skiej, tam filozofowanie nie jest zawodem. Tam każdy zajmuje siÄ™ filozofiÄ… tak samo jak w naszym kraju wszyscy chodzÄ… do koÅ›cioÅ‚a. Celem studiów nad filozofiÄ… jest "Stać siÄ™ czÅ‚owiekiem", jednak nie okreÅ›lonym typem czÅ‚owieka. Tak wiÄ™c nie ma w chinach filozofii zawodowej, a jeÅ›li takiej nie ma, nie ma również oficjalnych dzieÅ‚ filozoficznych.

JeÅ›li chcesz czytać chiÅ„skie teksty drogi czytelniku, bÄ…dź interesujesz siÄ™ filozofiÄ… i chciaÅ‚byÅ› wiedzieć wiÄ™cej, nie widzÄ™ innego wyjÅ›cia jak tylko Å›ledzenie prac gÅ‚ównych filozofów, ich korespondencji którÄ… kierowali do swoich uczniów, ale nie bÄ…dź zaskoczony brakiem ich wewnÄ™trznych powiÄ…zaÅ„ lub spójnoÅ›ci.

Kilka linijek - cała treść

Kolejnym zastanawiajÄ…cym faktem dla zachodnich czytelników oprócz braku powiÄ…zaÅ„ w treÅ›ciach jest ich dÅ‚ugość. Dlaczego one sÄ… takie krótkie? W ksiÄ™gach np. Mencjusza i Xunzi zawartość jest jak najbardziej odpowiadajÄ…ca myÅ›li chiÅ„skiej, jednak w porównaniu z zachodnim pismem filozoficznym wciąż jednak za krótka.

Zachodni filozof nie przyzwyczajony jest wyrażać swoje myÅ›li za pomocÄ… aforyzmów, sentencji, aluzji lub metafor z czego skÅ‚ada siÄ™ np. wiÄ™kszość rozdziaÅ‚ów Zhuangzi - KsiÄ™ga pieÅ›ni. Czytelnicy, których pasjÄ… jest poezja dostrzegÄ… na pierwszy rzut oka liczne aluzje i metaforyczne obrazy. Aforyzmy sÄ… zwykle bardzo krótkie, aluzje zaÅ› wewnÄ™trznie nie powiÄ…zane.
 
W dalszym swoim przekÅ‚adzie nabiera to miana sztuki, jednak zaraz ktoÅ› zapyta - a gdzie piÄ™kno tej sztuki, precyzja? IdeaÅ‚em wszelkiej sztuki nawet filozoficznej jest jej sugestywność, a nie precyzja czy piÄ™kno. Dotyczy to zarówno poezji, malarstwa, jak i wszystkiego co skÅ‚ada siÄ™ na chiÅ„skÄ… spuÅ›ciznÄ™ kulturowÄ….

W poezji tym co poeta pragnie przekazać nie jest czÄ™sto to o czym mówi. Zgodnie ze starÄ… chiÅ„skÄ… tradycjÄ… liczba sÅ‚ów może być ograniczona, jednak myÅ›li jakie siÄ™ nasuwajÄ… sÄ… nieprzebrane. Tak oto wprawny czytelnik poezji czyta to czego nie ma w utworze, natomiast zwykÅ‚y czytelnik czyta jego fizycznÄ… treść.
Absolutnie nie wymagam, aby ktoÅ› czytaÅ‚ ten artykuÅ‚ "miÄ™dzy wierszami". Mniej wiÄ™cej jest to ideaÅ‚ filozofii z cechami sztuki i sztuki z cechami filozofii tak wszÄ™dobylskiej w dziedzinach aspektów chiÅ„skiej kultury.

--


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
Dom - budować czy nie!?
Gdzie podziały się tarcze szkolne?
Kuchnia otwarta na świat
Efektywne ZarzÄ…dzanie FirmÄ… - Business Intelligence, ER
Jak filozofia chińska stała się tym, czym jest?